Zaznacz stronę

Po opuszczeniu Festival Tank miałem jeszcze dużo  czasu, postanowiłem pojechać na południe 15 kilometrów zobaczyc słynne Durdle Door, dokładny adres to: Durdle Door Holiday Park, WEST LULWORTH, Dorset, BH20 5PU

Tuż obok jest duży parking ale bardzo drogi, 2 godziny to 2 funty. Za Wikipedia:  Durdle Door – naturalny łuk wapienny typu klifowego na Wybrzeżu Jurajskim w Anglii. Jest własnością prywatną rodziny Weldów, która posiada 4 800 hektarów ziemi w hrabstwie Dorset, większość w ramach tzw. Lulworth Estate[1]. Jest najczęściej fotografowanym obiektem Wybrzeża Jurajskiego[2] i jest motywem często powtarzającym się na pocztówkach z południowej Anglii. Obiekt jest udostępniony dla publiczności. Jedyną ścieżkę dostępu do obiektu od strony Lullworth Cove przebywa rocznie 200 000 osób, co sprawia, że jest to najczęściej uczęszczany szlak południowego wybrzeża Anglii.

Wiek łuku oceniany jest na 140 mln lat i pochodzi z okresu jury[5]. Natura łuku bierze się z układu wapienia w tej części wybrzeża: jego warstwy zostały wygięte w taki sposób, że są prawie pionowe w stosunku do podłoża. Łuk jest wynikiem erozyjnego działania wody morskiej na różne skały.

Udostępnień 2
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram