Zaznacz stronę

We wrześniu postanowiłem zrealizować swoje marzenie i zobaczyć zamki nad Loarą we Francji. Po przejrzeniu mapy zdecydowałem, że bazą wypadową będzie miasto królewskie Blois, które w promieniu 60 km ma wystarczającą ilość atrakcji, aż nadto jak na tygodniową wyprawę. Bilety lotnicze do Paryża kosztowały w sumie  500 zł., pokój wynająłem przez airbnb, koszt tylko 450 zł (7 nocy), najwięcej kosztowało mnie wynajęcie auta, samo auto (fiat 500 L) kosztowało mnie również 500 zł, niestety facet na miejscu musiał wpisać nieprawidłowo moje dane i nie mogłem użyć mojej angielskiej karty kredytowej, żeby zapłacić depozyt 900 euro (dużo). Skończyło się na tym, że zapłaciłem 200 euro ubezpieczenia i dzięki temu depozyt spadł do 100 euro, z drugiej strony nawet przy kradzieży auta nie ponosiłem żadnych kosztów, ale zawsze to wydatek. Nie polecam generalnie wynajmowania auta na lotnisku, to był błąd, tyle samo wyniósłby mnie bilet za TGV co przejazd autem z Paryża do Blois, bilet kolejowy kosztuje 50 euro, przejazd autem z Paryża do Blois ok 45 euro (wynajem, ubezpieczenie, benzyna i bramki). Lotnisko De Gaulla znajduje się na północy miasta co oznacza, że musimy przejechać przez całe miasto, sam przejazd przez miasto zajął mi 2-3h (korki i wypadki po drodze), razem do Blois 5h, przejazd pociągiem 3h z przesiadką w Paryżu.

W Blois mieszka ok 50 tysięcy ludzi, znajduje się tam również zamek królewski i katedra, miasto przedzielone jest Loarą, centrum jest małe i przytulne, dużo restauracji i sklepów.

Moim pierwszym wypadem po przyjeździe był wyjazd do zamku w Chambord, przy zamku znajduje się parking, który kosztuje 4 euro, ja zatrzymałem się na parkingu darmowym oddalonym od zamku 3 km i przeszedłem się spacerkiem do zamku leśną drogą. Będą tam drugi raz na koniec objeździłem okolice zamku i nie ma innej możliwości zaparkowania auta jak płatny parking i parking na, którym ja parkowałem auto.

Zamek w Chambord był największym zamkiem na jakim byłem we Francji, wstęp na ten i na wszystkie inne obiekty to koszt 8-12 euro dla osoby dorosłej. Zamek jest w remoncie i prace budowlane bardzo przeszkadzały w zwiedzaniu ze względu na hałas, na tym zamku można spokojnie stracić cały dzień, zamek jest wielki a tereny przylegające do niego, to dziesiątki kilometrów, w okolicy zamku znajduje się bar i restauracja, można zjeść i napić się kawy.

W środku jest surowo ale ładnie

Kolejnym zamkiem, który odwiedziłem był zamek w Cheverny, który znajduje się 15 km od Blois. Zamek mały ale z pięknymi terenami wokół i utrzymany w najlepszym porządku. Jego właściciele wciąż tam mieszkają. Od 1922 roku udostępniony zwiedzającym. Firma LEGO pomaga w jego utrzymaniu. Parking jest za free, bilet wstępu do zamku i ogrody 11.5€. w środku dostaniemy papierowy przewodnik w języku polskim. Sklep z podarunkami oczywiście jest, ale bardzo drogi. Przed wejściem do zamku możemy zobaczyć ogród i psiarnie, tak samo jak w Chambord okolice patroluje wojsko.

Zamek jest nieduży ale świetnie utrzymany, wstawek z Lego zdecydowanie za dużo.

Z drugiej strony zamku jest park i oranżeria, w której znajduje się restauracja, można smacznie zjeść 🙂

Zamek w Chenonceau. Parking darmowy, bilet wstępu 13€, póki co zwiedziłem zamek, jest to drugie, najczęściej odwiedzane miejsce we Francji po Wersalu. Zamek utrzymywało w sumie 6 królowych. Zwiedzanie zamku zajęło mi 2 godziny. Przy wejściu otrzymamy przewodnik w języku polskim. Prócz zamku można też spędzić, podejrzewam, dwa razy więcej czasu w otaczających zamek ogrodach i parkach.

Zamek często nazywany także „Zamkiem Dam” (Château des Dames) ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo go rozbudowywały. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

W powieści Pan Samochodzik i Fantomas zamek jest głównym miejscem akcji, pod nazwą Zamek Sześciu Dam, jednak teraźniejszość zamku jest elementem fikcji literackiej i tylko dawna historia oraz układ przestrzenny się zgadzają. (wiki)

Zamek ma swoje podziemia, w których znajdowała się kuchnia.

Zamek królewski w Amboise gdzie znajduje się grobowiec Leonarda Da Vinci. Zaparkować można za darmo w mieście, w wielu miejscach, wejście do zamku 12€. Zamek, pierwotnie fort, został wybudowany na skałach także z tarasów i balkonów roztaczają się piękne widoki na miasto i Loarę.

Leonardo zamieszkał razem z Francescem Melzim w posiadłości Clos Lucé (Cloux), w pobliżu królewskiej rezydencji w zamku Amboise, którą król oddał do dyspozycji artysty, obdarzywszy go sowitym wynagrodzeniem. Władca dał Leonardowi całkowitą swobodę i zapewnił wszelkie wygody. Otrzymał on do dyspozycji gosposię i kucharkę Mathurine. Choć Leonardo nosił tytuł królewskiego inżyniera, malarza i architekta, nie był obarczony licznymi obowiązkami. Król chciał mieć tylko możność rozmowy z artystą o dowolnej porze dnia i nocy. W maju został dokonany prowizoryczny pochówek, a wymarzony pogrzeb Leonarda odbył się 12 sierpnia. Artysta został pochowany w kościele kolegialnym Saint Florentin, w zamku Amboise, zgodnie z ostatnią wolą. Zażyczył sobie, by w pogrzebie uczestniczyło sześćdziesięciu biedaków, z których każdy miał nieść świecę i otrzymać za to zapłatę. (wiki)

Przy zamku znajduje się kapliczka w której leży pochowany Da Vinci co było dla mnie zaskoczeniem bo nigdy się tym nie interesowałem gdzie i jak dokonał żywota.

W kolejnym dniu miałem w planie dwa zamki, Azay le Rideau i Villandry, skończyło się na czterech. Pierwszy z nich to właśnie Azay le Rideau, parking free, bilet 12€, zamek mały i mało eksponatów ale ładnie zbudowany i z ładnym otoczeniem.

Villandry, zamek jest duży ale słynie z otaczających go ogrodów, jest ich kilka. Parking free, biker 11€.

Na miejscu obecnego zamku stała starożytna forteca, która uległa zniszczeniu około XIV wieku. Nowy zamek zgodnie powstał zostać zbudowany w I połowie XV wieku. Przez następne dwa wieki od czasu wybudowania zamkiem władała rodzina Le Breton. Około XVII wieku zamek został sprzedany markizowi de Castellane. W czasie rewolucji francuskiej, zamek został skonfiskowany, a następnie przejęty przez Józefa Bonaparte.

W 1906 roku zamek zakupił doktor Joachim Carvallo, który wydał ogromną fortunę na dzieła sztuki oraz inne obiekty dekoracyjne. Jednym z projektów wykonanych przez Carvallo było wykonanie majestatycznego ogrodu w stylu renesansowym. Ogród ten został ozdobiony licznymi żywopłotami, a także ogrodem zimowym. (wiki)

 

Niestety pogoda nie dopisała, na szczęście był to jedyny dzień kiedy padał deszcz. Ogrody są naprawdę piękne i można w nich spędzić wiele godzin, w ładną pogodę 🙂

Zamek w Langeais, jego najstarsze fragmenty pochodzą z XI wieku i to by było na tytle 🙂

Zamek w Chaumont oryginalnie zamek został zbudowany X wieku przez w Odona II, władcę Blois w celu ochrony miasta Blois przed atakami z zewnątrz.

W 1465 roku zamek został spalony na rozkaz króla Francji, Ludwika XI Walezjusza. Zamek został odbudowany w latach 1465-1475 przez hrabiego Charlesa I d’Amboise a następnie w latach 1498-1510 przez jego syna hrabiego Charlesa II d’Amboise.  Obecnie zamek posiada status muzeum oraz jest miejscem odbywania się Wielkiego Festiwalu który trwa od czerwca aż do października wówczas do zamku zjeżdżają się projektanci ogrodów zamkowych, którzy rywalizują między sobą o zwycięstwo w zawodach na najlepszy projekt ogrodu w stylu angielskim. (wiki)

Z zamku jest genialny widok na rzekę i okolicę.

Zamek w Fougeres przypomina mi mi zamek woja Mirmiła 🙂

Zamek w Beauregard, zamek został zbudowany w 1545 roku przez Jeana du Thiera, Lorda Menars oraz osobistego sekretarza króla Francji, Henryka II Walezjusza. Główną cześć zamku stanowi izba królewska w której znajdują się licznie namalowane freski oraz ozdobny kominek. Inną ważna częścią zamku stanowi „Wielka Galeria” w skład której wchodzą wybitne dzieła ówczesnych malarzy oraz przedstawicieli sztuki włoskiej obejmująca portrety postaci[1] z historii Francji z lat 1328 – 1643. (wiki)

W jednej sali znajduje się ponad 300 portretów.

Następnie Leonardo zamieszkał razem z Francescem Melzim w posiadłości Clos Lucé (Cloux), w pobliżu królewskiej rezydencji w zamku Amboise, którą król oddał do dyspozycji artysty, obdarzywszy go sowitym wynagrodzeniem[w]. Władca dał Leonardowi całkowitą swobodę i zapewnił wszelkie wygody. Otrzymał on do dyspozycji gosposię i kucharkę Mathurine. Choć Leonardo nosił tytuł królewskiego inżyniera, malarza i architekta, nie był obarczony licznymi obowiązkami. Król chciał mieć tylko możność rozmowy z artystą o dowolnej porze dnia i nocy. Pokój nad jadalnią służył artyście za pracownię. (wiki)

Do zamku przylega restauracja, w której można dobrze zjeść oraz bardzo duży ogród wypełniony wynalazkami Leonarda Da Vinci. Parking obok zamku jest płatny i bezpłatny.

Tuż obok tego zamku, 500 metrów znajduje się villa, sama w sobie ma niewiele do zaoferowania ale ma bardzo piękne ogrody. Pałacyk Gaillard.

Kiedy już miałem 3 dni do wyjazdu wystraszyłem się, że objadę wszystko w okolicy a nie wejdę do zamku królewskiego w Blois, postanowiłem oszukać przeznaczenie 🙂

Zamek był siedzibą wielu królów Francji. To właśnie stąd w 1429 Joanna d’Arc udała się do Reims, aby uzyskać błogosławieństwo arcybiskupa przed wyprawą mającą na celu oswobodzenie Orleanu obleganego przez Anglików. Jego poszczególne części składowe powstawały na przestrzeni wielu wieków (XIII-XVII w.). (wiki)

W tymże zamku znajdują się dwa genialne obrazy jakie widziałem w swoim życiu, mogę tak napisać bo się nie znam na sztuce i jestem ignorantem 😀

Pierwszy z nich zachwycił m,nie swoją koncepcją

A drugi okazał się klasycznym selfie.

Walezjusz: zrobiłem selfie z imprezy zanim stało się to modne 😀

 

Zamek w Meung zaskoczył, z zewnątrz niepozorny w sumie. Widać że wymaga remontu ale w środku jest bardzo dużo kontentu. Jest wszystko od strychu, przez pokój do tworzenia mikstur z ziół 😎 przez lochy i salę tortur ale najbardziej podobała mi się kuchnia. Kiedy do niego wszedłem, żałowałem euro, które na niego wydałem ale po tym co zobaczyłem w środku, przestałem żałować każdego wydanego centa. Ktoś się bardzo postarał i pokazał w piękny w bardzo staranny sposób czasy, które minęły. Taką kuchnię chcę mieć w przyszłości 😀

Kuchnia <3

Łaźnie

Pokój do warzenia ziół :F

Zamek w Beaugency można sobie odpuścić ale jeśli już to można taniej kupić bilet na dwa zamki, Beaugency i Meung. Za to obok zamku jest katedra, bardzo duża i sama wioska jest bardzo ładna

Obok Zamku znajduje się katedra, warto wejść, ja trafiłem akurat na próby organisty

Miasteczko też jest bardzo ładne

Kiedy już poczułem przesyt zamkami nad Loarą a miałem niedaleko do Orleanu postanowiłem do niego podjechać i zobaczyć o co to walczyli Francuzi 🙂

Orlean ma mniej mieszkańców niż Gorzów Wielkopolski za to katedrę ma wielką jak kosmos. Porównałem i wyszło mi, że katedra w Orleanie jest 20 metrów dłuższa niż Notre-Dame za to, jest kilkanaście metrów węższa, ma za to, dużą zaletę – nie ma w niej tylu zwiedzających, w sumie to katedra była pusta.

Orlean też bardzo ładny, ciekawostka – według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób :O

Zamki nad Loarą zaliczone, wszystko w 7 dni.
Blois ✔️
Chambord ✔️
Cheverny ✔️
Chenonceau ✔️
Amboise ✔️
Azay le Rideau ✔️
Langeais ✔️
Villandry ✔️
Chamount sur Loire ✔️
Fougeres ✔️
Beauregard ✔️
Clos Luce ✔️
Gaillard ✔️
Meung ✔️
Beaugency ✔️
Orlean ✔️
Paryż ✔️

Powrót na lotnisko zaplanowałem z samego rana, żeby zobaczyć Paryż, wszyscy tyle o tym gadają… mieli rację – piękne miasto i w żadnym innym nie widziałem tylu monumentalnych budowli, przez 6 godzin przeszedłem około 12 kilometrów, zjadłem obiad i wypiłem najdroższe piwo w życiu – 330 ml za 7 euro. Paryż to jest wyjazd na tydzień.

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże każdemu, który chciałby zacząć przygodę z zamkami we Francji, jak dla mnie wyjazd mi się udał w 150%.

Wszystkie zdjęcia wykonane mobilnie Huawei P20 Pro.

Udostępnień 12
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram